Meteorolodzy babim latem nazywają zjawisko pogodowe, które występuje jesienią w okresie suchej, słonecznej i bardzo ciepłej pogody. W Polsce czas ten przypada zwykle na drugą połowę września lub początek października. Podczas babiego lata średnia dobowa temperatura przekracza często 15°C.
Mamy jeszcze jedno określenie babiego lata, są to długie nici pajęczyny unoszone w powietrzu przez podmuchy wiatru, zwykle podczas ciepłych i słonecznych dni jesiennych. Te pajęcze dmuchawce snują głównie młode pająki i w ten sposób podróżują, unosząc się na wysokość ponad 2 km i pokonując odległości nawet do 5000 km! Te powietrzne podróże mogą trwać nawet do 25 dni. Pająki w tym czasie nie odżywiają się. Po odbytym locie pająki zwijają pajęczynę i opadają na podłoże. Następnie poszukują miejsca na zimowe schronienie, np. szczeliny w płatach kory drzew, w stertach liści, kamieni lub patyków .
Czy wiesz, że:
Nić pajęcza ma niesamowite właściwości, mimo że jest cieńsza od ludzkiego włosa, to mocniejsza od stali, nierozpuszczalna w wodzie, lekka i elastyczna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz