W zależności od gatunku sowy różnią się wielkością i siłą fizyczną. Mogą być tak duże jak puchacz o wadze 4,2 kg lub tak małe jak sóweczka zwyczajna. Waży ona około 60 g i nie będzie nam ją łatwo wypatrzyć w leśnej gęstwinie, ponieważ jest wielkości szpaka. Bardzo niewiele innych ptaków może wykazywać tak duże zróżnicowanie pod względem wielkości i długości.
Gdy zobaczysz ośnieżoną sowę, pierwszą rzeczą, jaką możesz zauważyć, jest jej śnieżnobiałe piórka. Najbielszą z tych sów jest zawsze samiec. Samce stają się bardziej białe, gdy się starzeją. Zarówno samce jak i samice mają brązowe pręgi i plamy, ale samice mają ich znacznie więcej.
Sowy to dalekowzroczne ptaki, które nie widzą rzeczy znajdujących się w odległości zaledwie kilku centymetrów. Dla nich obiekty które są za blisko, wyglądają na rozmazane.
Szczególną cechą jest struktura czaszki sów. Oczy osadzone są w teleskopowych rurkach kostnych, które zwężają się do przodu. Zasada konstrukcji oczu sowy jest więc podobna do teleobiektywów.
Wszystkie zabawy plastyczne
prezentowane w czasie ferii zimowych
na naszym blogu
można samodzielnie wykonać w domu.
ZAPRASZAMY do biblioteki!
Mamy przygotowane zestawy potrzebnych materiałów.