piątek, 18 lutego 2022

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w roku 1952. Zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Obchody mają zwrócić uwagę na potrzebę ochrony i promocji języków rdzennych oraz podkreślić ich znaczenie dla rozwoju społecznego, gospodarczego i politycznego społeczeństw, także dla budowania pokoju i społecznej zgody oraz porozumienia. W ostatnich latach coraz częściej kultywuje się obchody tego dnia, który stawia sobie za cel ochronę języka ojczystego i dbanie o tożsamość kulturową. Święto podkreśla różnorodność językową świata, uwzględniając przy tym języki zagrożone i powoli ginące.

Gwara warmińska, którą przez wieki posługiwali się mieszkańcy naszej części kraju, niestety także zanika. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku, po kolejnych falach wyjazdów Warmiaków nastąpił znaczny zanik gwary. Obecnie dawnej mowy używa zaledwie około 4 tys. osób. Do niestrudzonych popularyzatorów gwary warmińskiej należy Edward Cyfus, który przez wiele lat wygłaszał nią cotygodniowe gawędy pt. „Po naszamu” na antenie Radia Olsztyn, publikował je również w „Gazecie Olsztyńskiej” i innych periodykach.
Przetłumaczył także na gwarę trzy komiksowe adaptacje legend warmińskich, przygotowane przez Marcina Wakara (scenariusz) i Jarosława Gacha (rysunki). W 2013 r. ukazała się pierwsza część „Elementarza gwary warmińskiej”, którą Edward Cyfus napisał wraz z Izabelą Lewandowską.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz