czwartek, 17 lutego 2022

17 luty - Światowy Dzień Kota

 Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzi się co roku 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku. W Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla ,,dachowców" – święto kota ma też na celu pomoc tym dziko żyjącym osobnikom.


 Czarny kot przyciąga bogactwo.

Japończycy uważają, że czarny kot odstrasza złe moce i demony . Cenią oni  postać Maneli Neko – popularnego talizmanu. Charakterystyczny kotek z uniesioną prawą łapką ma sprowadzać pieniądze. Występuje we wszystkich możliwych kolorach, którym przypisuje się odmienne moce. Czarny Maneki Neko ma więc nie tylko przyciągać bogactwo, ale także przepędzać złą energię.

 Czarny kot sprzyja żeglarzom.

Angielscy marynarze wierzyli, że obecność czarnego kota na pokładzie to gwarancja bezpiecznej podróży i dobrej pogody. Z tego powodu chętnie zabierano je w rejsy.

Czarny kot nagradza za szacunek.

Na południu Francji uważano, że czarny kot zasługuje na specjalne względy – wierzono, że w zamian kot nagrodzi taką osobę bogactwem i szczęściem. Warto np. poczęstować go posiłkiem lub zaoferować mu sen na wygodnym posłaniu.

Czarny kot zapewnia szczęście w małżeństwie.

Jeden z angielskich przesądów mówi o tym, że wręczenie pannie młodej czarnego kota w dniu jej ślubu zagwarantuje jej szczęście w małżeństwie. Obecność kota w domu młodej pary ochroni ich przed złymi mocami i  zapewni dobre życie. Czarne koty są także lubiane przez singielki – w Japonii wierzy się, że kot o takim umaszczeniu ułatwia samotnym kobietom znalezienie miłości.

 Czarny kot potrafi zaprowadzić do skarbu.

Francuscy chłopi długo wierzyli, że czarny kot wypuszczony na rozdrożu, w miejscu, gdzie krzyżuje się pięć dróg , wybierze trasę, która doprowadzi ich do skarbów. W tym wypadku czarny kot przynosi szczęście rozumiane jako fortunę.


        


                      


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz