piątek, 29 października 2021

Olsztyn fabularny

                 ...Małomiasteczkowy styl
Małomiasteczkowo kocham
Z małego miasta wielkie sny
Atakują Twoje ulice...

(Dawid Podsiadło- piosenka: Małomiasteczkowy) 

     

            Najwyraźniej "małomiasteczkowy styl" stolicy Warmii i Mazur jest niezwykle atrakcyjny dla  twórców filmowych z miejskich metropolii, którzy ostatnimi czasy chętnie "atakują" ulice naszego miasta. We wrześniu 2019 roku do Olsztyna zawitała ekipa filmu kryminalnego- Krime Story. Love Story. Olsztynianie mieli przyjemność podpatrywać prace nad filmem a producent obrazu i występujący w nim aktorzy chwalili nie tylko niezwykłe okoliczności przyrody, ale też wakacyjną i przyjazną atmosferą, której próżno szukać w betonowej dżungli- Warszawie.

            Co ciekawe, obfitujący w piękne krajobrazy Olsztyn posłużył twórcom Krime Story. Love Story do sportretowania ciemnej strony życia Katowic. Film  powstał, bowiem na podstawie powieści Krime Story znanego artysty hip-hopowego- Marcina Gutkowskiego.

 

(https://www.empik.com/krime-story-gutkowski-marcin,p1118714362,ksiazka-p)

 

            Film braci Węgrzyn, który nadal czeka na swoją premierę, to jedna z kilku współczesnych produkcji powstających w scenerii naszego miasta.

            Należy podkreślić, iż filmowy potencjał Olsztyna dostrzeżono już w latach 1960-tych. Twórcy Stawki większej niż życie (1967) wykorzystali do zdjęć m. in. gmach dawnej rejencji przy al. Piłsudskiego, Stary Ratusz, ulice Kołłątaja, Okopową, Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz okolice jezior Skanda i Kortowskiego.

            Jednakże pionierem w czerpaniu z olsztyńskich lokacji filmowych był  Antoni Bohdziewicz. Niektóre ze scen jego filmu Wilczy bilet z 1964 roku nakręcono w kasynie milicyjnym przy ul. Erwina Kruka (dawniej Dąbrowszczaków), czy w Kawiarni Teatralnej przy ul. 1 Maja.

            Uroki olsztyńskiego Targu Rybnego, Starego Miasta oraz Plaży Miejskiej zostały natomiast docenione przez reżysera Jana Rutkiewicza, który uczynił je miejscem akcji obrazu „Kochajmy syrenki” z 1966 roku.

            Olsztyn nie zawsze jest domyślnym miejscem dziania się filmowej historii. W serialu Magda M. wystąpił w drugoplanowej roli rodzinnego miasta jednej z najsłynniejszych prawniczek polskiej telewizji. Magda Miłowicz, bo o niej tu mowa, to wykształcona i ambitna olsztynianka, która odważnie stawia czoła wyzwaniom życia  w wielkim mieście.

 

(https://www.empik.com/swiat-magdy-m-trzesniowski-pawel-nawrocka-anita,2464999,ksiazka-p)


            Piętnaście lat po emisji pierwszego odcinka Magdy M. Olsztyn ponownie wystąpił w roli rodzinnego miasta odważnej bohaterki, jednak tym razem nie jest wymieniany jedynie z nazwy. Doskonale znany mieszkańcom Olsztyna reżyser- Piotr Domalewski powrócił do stolicy Warmii i Mazur by przez siedem dni, w mroźnej scenerii naszego miasta tworzyć zdjęcia do filmu- Jak najdalej stąd. I tak, główna bohaterka wyrusza w nieznane z olsztyńskiego dworca a olsztyński, klimatyczny Irish Pub brawurowo zagrał rolę pubu w Dublinie.

 

(https://galeria.olsztyn.eu/spotkanie-z-ekipa-filmu-jak-najdalej-stad)

 

            Nie ulega wątpliwości, że na tak wzmożone zainteresowanie filmowców Olsztynem i naszym regionem w ogóle, ogromny wpływ ma prężna działalność Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Po sukcesie Cichej Nocy (2017), pierwszego filmu fabularnego  który otrzymał dofinansowanie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, WMFF nie ustaje w działaniach wspierając kolejne interesujące produkcje  oraz reklamując warmińsko-mazurskie miasta i miasteczka jako idealne lokacje filmowe.

            Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach możemy się spodziewać oblężenia naszych małomiasteczkowych ulic i zdecydowanie większej ilości filmów w olsztyńskim, niepowtarzalnym stylu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz