środa, 10 lutego 2021

Na ,,tłusty czwartek"

Skąd pochodzą pączki?

Pierwszego pączka usmażono w starożytnym Rzymie. Jedzono je przy okazji obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Co ciekawe, nie przyrządzano ich wtedy na słodko. Słodki pączek jest prawdopodobnie zapożyczeniem z kuchni arabskiej.

 

W Polsce zwyczaj jedzenia pączków zadomowił się

w XVII wieku.

 

Na początku dotarł do miast i pojawił się na dworach. W pierwszych latach w kuchni polskiej pączki miały postać ciasta nadziewanego słoniną i boczkiem. W późniejszym czasie w środku pączki miały ukryty orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na pączek z „niespodzianką”, mógł liczyć na dostatek i szczęście. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste.

 

Czy znasz historię faworków?

Jak głosi legenda, faworki powstały już w średniowieczu, a ich twórcą był cukiernik, który  wrzucił  przez przypadek długi pasek ciasta, z którego miały powstać pączki, do wielkiego kotła z  wrzącym  olejem. Próbował wyciągnąć ciasto, jednak robił to dość nieudolnie.  Wyciągał je tak długo, że zdążyło się ono usmażyć. Cukiernik spróbował swojego wyrobu, który okazał się bardzo smaczny. Inni cukiernicy zaczęli go naśladować, dzięki czemu faworki zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. 

 

Czy wiesz, skąd pochodzi nazwa "faworki"?

Można spotkać się z różnymi określeniami: chrust, krostole, kreple, faveur. Ten  popularny przysmak znany jest  nie tylko w Polsce

i występuje pod różnymi nazwami niemal na całym świecie. Polska nazwa wywodzi się prawdopodobnie z francuskiego słowa faveur. Oznacza ono wstążki, które rycerze otrzymywali od dam dworu podczas turniejów.

W naszym kraju faworki są także nazywane chrustem lub chruścikami.



Był sobie mały, tłuściutki pączek.

Był okrąglutki i nie miał rączek.

Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę,

a w środku dziurkę na konfiturkę!

                                               (czasdzieci.pl)









Góra pączków, za tą górą

tłuste placki z konfiturą,

za plackami misa chrustu,

bo to dzisiaj są zapusty.

(czasdzieci.pl)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz