Strony

czwartek, 30 czerwca 2022

UWAGA!

 

 Wakacyjne godziny pracy biblioteki

lipiec - sierpień


poniedziałek - piątek:   10.00  -  18.00

sobota:                              zamknięte


Oddział dla dzieci czynny w godz.  10.00  -  15.00

Informujemy, że od 25 lipca do 5 sierpnia filia nr 18 będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów. Należności za przetrzymanie książek w tym czasie nie będą naliczane.

 

 

czwartek, 23 czerwca 2022

,,Zaklęty zamek w Lesie Olsztyńskim"

Jak legenda głosi:

,,Na wzgórzu, w lesie, tam kędy wartka struga łączy się z Łyną, stał kiedyś, dawno, dawno temu wspaniały zamek. Ojcowie nasi pokazywali nam jeszcze skośne, omszone dachy, sterczące tuż nad ziemią (...)

Przed wielu, wielu laty zamek ten słynął na całą okolicę, daleko i szeroko. Potężne jego baszty oblane słońcem letniego południa albo purpurą zorzy wieczornej zachwycały oczy nie tylko okolicznego ludu, ale i niejednego wędrowca, który przybył z daleka, ażeby zobaczyć ten słynny, piękny zamek.

Grube mury okrywały latem wonne liliowe macierzanki, złoty rozchodnik i bledziutko kwitnące powoje, ba – nawet małe jarzębiny i brzózki wyrosły w szczelinach blanków."

 

W przeddzień wakacji odwiedziły nas dzieci ze świetlicy szkolnej SP 18. Tematem spotkania był olsztyński zamek. Pierwszaki ożywiły się na wieść o tym, że na zamku straszy, szczególnie w noc świętojańską. Wszyscy chórem orzekli, że osobiście to sprawdzą.

 

,, Jedynie matka Warmia wychodziła spod ziemi na świat, bo posiadała kwiat szczęścia. Często widywano jej postać ubraną w białe koronki i muśliny, błądzącą nad brzegami Łyny. Ludzie omijali miejsce, gdzie stał „zaklęty” zamek. Mówiono, że tam straszy. Szczególnie w noc świętojańską słychać było z podziemi chrzęst broni, jakieś zaklęcia i nawoływania oraz pieśń: „Bogurodzica Dziewica”. Mówiono, że śpiewa tę pieśń wojsko spod Grunwaldu.                                                                                 (Maria Zientara-Malewska) 

 



 

Olsztyński zamek widziany oczami dzieci.


wtorek, 14 czerwca 2022

Kim będę, gdy dorosnę

    

                                              Najmłodsze dzieci z Przedszkola nr 14 

  próbowały rozpoznawać zawody, rozwiązywały zagadki
 i opowiadały o tym, czym zajmują się ich rodzice i dziadkowie. 
Pytanie, kim będą w przyszłości okazało się jeszcze zbyt trudne.










piątek, 10 czerwca 2022

Dni Literatury Dziecięcej

Dzisiaj przygody niesfornej żabki Matyldy

poznały dzieci z Przedszkola ,,Norlandia".

Po wysłuchaniu ciekawej bajki z morałem,

przedszkolaki poznały wiele żabich zwyczajów

i same zamieniły się w skoczne i wesołe żabki.



        
             
            
           
 

środa, 8 czerwca 2022

Dni Literatury Dziecięcej: ,,Wszystkie kolory czytania"

 Kolorowy świat książek

Kolorowy, różnorodny świat książek bardzo spodobał się Leśnym Ludkom z Miejskiego Przedszkola nr 14. Chociaż miały już dużą wiedzę, uzupełniły ją o informacje, jakie książki można wypożyczyć w bibliotece, jak szanować książki, poznały regulamin biblioteki. Dzieci wykonały pomysłowe zakładki, które obiecały używać przy korzystaniu z książek bibliotecznych i własnych. 

 








poniedziałek, 6 czerwca 2022

Dni Literatury Dziecięcej: ,,Wszystkie kolory czytania"

Ilustracje dawniej i współcześnie

Dobrze dobrane, piękne ilustracje w książkach dla dzieci odgrywają bardzo ważną, wręcz kluczową rolę. Fantazja jest jednym z najważniejszych elementów dzieciństwa. Wymyślanie historii, wyimaginowanych bohaterów i scenariuszy zdarzeń wpływa na rozwój takich cech osobowości jak pomysłowość, odkrywczość, czy oryginalność. Ilustracja książkowa jest wręcz zaproszeniem do takich twórczych poszukiwań. Przez lata ilustracje ulegały zrozumiałym zmianom, nadążając za szybko zmieniającymi się trendami. Ale zawsze ilustracja była i jest przejawem sztuki, zrozumiałym i lubianym przez dzieci, dzięki czemu rozwija poczucie estetyki i wrażliwość na piękno.


 












 

sobota, 4 czerwca 2022

Świeto książek dla dzieci

 czyli Dni Literatury Dziecięcej w naszej bibliotece.






k