Strony

wtorek, 30 listopada 2021

Rudy lisek i kolczasty jeżyk

Mówią o nim chytrusek, jest sprytny i zwinny.

Gdy zająca złapie, mówi jestem niewinny.

Lisy są najpospolitszymi drapieżnikami w naszych lasach. Żerują zarówno w lesie jak i na polu. Ich głównym pożywieniem są  myszy, ale zjadają również żaby, jaszczurki, ryby, ptaki, zające. Zamieszkują norę, która ma wiele bocznych korytarzy. Futro lisa jest kasztanowo – brązowe lub kasztanowo – żółte.  Ma długi tułów, nogi cienkie, krótkie i ogon  długi i puszysty. Pysk lisa jest długi i wąski, oczy skośne, uszy krótkie stojące
 na  boki. 
 


                                             
 

Ma króciutkie nóżki, i maleńki ryjek, chociaż igły nosi, nigdy nic nie szyje.

Jeże należą do zwierząt aktywnych o zmierzchu i w nocy. W dzień śpią ukryte pod w podziemnych jamkach. O zmierzchu wychodzą z ukrycia i poszukują pożywienia. Odżywiają się robakami, owadami, ślimakami, małymi płazami i gadami oraz ptasimi jajami, a czasem grzybami. Maja bardzo dobry słuch i węch. Nos jeża jest zawsze bardzo wilgotny i stanowi doskonały narząd dotyku. W momencie zagrożenia jeż nie ucieka ale zwija się w kolczastą kulkę. Jesienią gdy temperatura spada jeże zapadają w sen zimowy.
 
          


       



sobota, 27 listopada 2021

SOWY


Mądre oczy, duża głowa w nocy łowi w dzień się chowa. Zgadniesz po tych paru słowach, że ten ptak to …





Sowy są niezwykłymi  drapieżnymi ptakami, postrzeganymi jako symbol mądrości, zadziwiają nas swym pięknem i dostojnością. Sowy nie budują swoich gniazd, najczęściej przesiadują w koronach drzew iglastych. Przez cały dzień odpoczywają, by nocą wybrać się na łowy. Polują one na myszy, jeże czy inne małe zwierzątka. Posiadają ostre pazury oraz dziób, przypominający pazur. Dzięki czemu  polowania są często szybkie i owocne.

 Sowy żyją na całym świecie poza Antarktydą, na której nie mogłyby żyć ze względów zimna i braku możliwości na zdobycie pokarmu.

Rozpiętość skrzydeł największych osobników to nieco ponad 2 metry.  Sowie oczy są bardzo duże i okrągłe, lecz nie posiadają one zdolności poruszania się. Dlatego posiadają  szyję, która jest w stanie obrócić się nawet o 270 stopni. Przez to sowy mogą kontrolować co dzieje się wokół nich, nie obawiając się o atak.

Teddy Bear i inne misie


 Historia pluszowego misia rozpoczęła się w 1902 roku w lasach na granicy amerykańskich stanów Missisipi i Luizjany. Nieudane polowanie na niedźwiedzia ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Theodore'a Roosevelta doprowadziło do pojawienia się w sklepach nowej zabawki dla dzieci- misia o imieniu Teddy.

To właśnie maskotka Teddy Bear  zainspirowała Alana Alexandra Milne'a do stworzenia historii misia o bardzo małym rozumku. Syn autora Kubusia Puchatka otrzymał pluszowego misia na pierwsze urodziny.  W 1924 roku Milne napisał tomik wierszy, a w jednym z nich pt. Teddy Bear, po raz pierwszy opisał grubiutkiego, nieporadnego misia.

 

A bear, however hard he tries,
Grows tubby without exercise.
Our Teddy Bear is short and fat,
Which is not to be wondered at;
He gets what exercise he can
By falling off the ottoman,
But generally seems to lack
The energy to clamber back.

(
https://www.familyfriendpoems.com/poem/teddy-bear-by-aa-milne)

 

 

Miodkiem zajadam wszelkie smutki

Dlatego jestem misiem okrągłym i grubiutkim

 

 

 

 

 

 

 

         Trzydzieści lat później ulubiona dziecięca przytulanka stała się źródłem inspiracji dla innego brytyjskiego pisarza- Michaela Bonda. Bond stworzył postać- pochodzącego z Peru wielbiciela marmolady- Misia Paddingtona. 

 


 

 

Od stacji metra pochodzi moje imię

w czerwonym kapeluszu chodzę w lato i zimę

W Londynie odnalazłem szczęście i rodzinę

 

 

  

         Niewątpliwie najbardziej znanym polskim misiem jest Miś Uszatek, który z czasopisma dla dzieci, a potem książek Czesława Janczarskiego trafił do telewizji. To on, śpiewając kołysankę informował dzieci, że jest- pora na dobranoc, bo już księżyc świeci. 



 

 

Klapnięte uszko mam

Śpiewam kołysankę by dzieci poszły spać